with 1 komentarz

Turysta vs Podróżnik

 

 

Ostatnimi czasy dużo rozważa się o różnicy pomiędzy “ podróżnikiem” a „turysta”. Niektórzy nie dostrzegają między tymi dwiema grupami zasadniczej różnicy inni z kolei twierdza, ze różnie te są fundamentalne. Dla obiektów z branży hotelowej powinno mieć to szczególne znaczenie. Jako hotelarze powinniśmy chcieć przyciągnąć obie te grupy do naszego obiektu. Nieważne do której z dwóch grup należy nasz gość, ważne że wykupuje u nas nocleg a czasem także usługi dodatkowe tj. posiłki, spływy kajakowe, zorganizowane wycieczki. Naszym zadaniem zatem jest nie tylko przygotowanie tychże usług ale również odpowiednie ich wypromowanie na naszej stronie tak aby wiadomość doszła do adresata a ten swoje zainteresowanie przełożył na potwierdzaną rezerwacje.

 

 

Zacznijmy wiec od sprecyzowania kim jest podróżnik a kim turysta. Istnieje wiele opisów tych dwóch grup. Nieokiełznana pomocą okazuje się znów wujek Google. Wystarczyło wpisać hasło aby oczom ukazała się grafika:

 

 

TURYSTA-vs-PODRÓŻNIK
TURYSTA-vs-PODRÓŻNIK

 

 

Jak widać powyżej różnice są zasadnicze. Podróżnik zawsze próbuje „wmieszać się” w tłum lokalnych mieszkańców i poznać ich zwyczaje. Kieruje nim ciekawość i pragnienie przeżycia swojej wizyty tak jakby był częścią miejsca do którego przybył. Turysta natomiast woli być biernym obserwatorem. Zwiedza miejsca typu „must be/must see” i kolekcjonuje fotografie w myśl zasady „bylem tu mam na to zdjęcia”. Jest łatwiej rozpoznawalny gdyż chodzi turystycznymi szlakami, nie stara się mówić w lokalnych językach oraz spędzić czasu z miejscowymi. W kolejnym artykule doczytałem się informacji o zasadniczej różnicy miedzy dwiema grupami jakim jest czas. Podróżnik to osoba, która lubi eksplorować i poznawać więc z zasady spędza średnio minimum miejsca w jednym miejscu nie będąc w stanie nacieszyć się i poznać miejsca w krótszym wymiarze czasu. Turysta natomiast spędza maksymalnie 3 tygodnie. Co za tym idzie turysta ma przeważnie napięty harmonogram i wszystko jest już zaplanowane z góry. Kupuje dodatkowe usługi jeszcze przed przyjazdem i kurczowo trzyma się planów. Podróżnik natomiast jest bardziej frywolny. Jego celem jest poznanie niewiadomego więc nie chce niczego planować ale jest otwarty na to co pojawia się na jego drodze. Skłonny jest do spontanicznych decyzji i wybiera mniej popularne atrakcje. Cieszy się gdy może poznać miejscowych i pójść z nimi do miejsca o którym nie piszą w przewodnikach. Turysta zawsze odwiedza znane miejsca i koniecznie z aparatem fotograficznym. Oczywiście opis ten nie powinien być tematem wyczerpanym. Jest natomiast uśrednioną charakterystyką dwóch różnych grup odwiedzających. Jeszcze jedna ważna informacja. Turysta

 

 

 

Znając powyższe charakterystyki jako hotelarz musimy wiedzieć jak dotrzeć do potencjalnych gości. Jak wiadomo turysta stara się dotrzeć do popularnych atrakcji i lokalizacji. Nie powinno zatem zabraknąć informacji, wraz ze zdjęciami, o najpopularniejszych dla odwiedzających miejscach na naszej stronie. Dodatkowa informacja bądź usługa może być wpis o środkach transportu, o tym jak dostać się tam z hotelu i z powrotem. Turyści lubią „iść „ na łatwiznę i atrakcyjne są dla nich całe pakiety i pełna organizacja tak aby nie musieli sobie zawraca głowy jak dotrzeć z punktu A do punktu B. Chcą przyjechać zwiedzić i odjechać. Kreując ofertę dla podróżników nie zapomnijmy o ich stylu zwiedzania. Grupa ta zawsze chodzi „swoimi ścieżkami” konieczne więc będzie dodatnie informacji o lokalnych atrakcjach czy co rocznych festiwalach dla miejscowych. Sposobem na przyciągniecie ich uwagi jest na przykład opisanie znajdującej się nawet w większej odległości od obiektów zabytkowych czy informacja o ciekawym spektaklu teatralnym, który odbywa się rzadko, a który bywa popularny wśród miejscowych. Pamiętajmy, że nasza strona jest często pierwszych punktem kontaktu gościa z naszą okolicą i naszym zadaniem jest przykucie uwagi potencjalnego odwiedzającego. Pamiętajmy zatem turysta szuka pełnych pakietów, łatwych rozwiązań i popularnych miejsc. Podróżnik miejscowych atrakcji i chętnie popłynie na kilku dniowy spływ kajakowy czy spędzi dzień lub dwa odwiedzając miejscowe jaskinie.

 

Dołącz do Nas

Facebooku

Instagram

Google+

Twitter

*credits for infographic to http://landoftravel.com/

Otrzymuj Powiadomienia!

NIE SPAMUJEMY!

Komentarz

  1. Hubert152
    | Odpowiedz

    Ekstra artykul. Ciesze sie znalazlem te strone. Doceniam wysilek wlozony w tworzenie bloga i czekam na aktualizacje. Pozdrawiam!

Tutaj zostaw Swój Komentarz: